Tid, sted og oppstart - Spiseforstyrrelse (PED-t - fysisk aktivitet- og kostholdskurs)
Behandling av bulimia nervosa og overspisingslidelse ved hjelp av fysisk aktivitets- og kostholdsterapi. Hensikten er å tilegne seg kunnskap og kjennskap til forholdet mellom mat og trening. Det gjelder å kunne identifisere triggere for skadelig adferd og håndtere disse på en hensiktsmessig måte, samt å bidra til forbedret impulskontroll.
I kostholdsterapi fokuserer vi på å øke kunnskapen om hvordan skadelige og ekstreme metoder for vektregulering (som mat- og tømmeatferd, samt overdreven trening) påvirker oss mentalt og fysisk. Samtidig legger vi vekt på selvkontroll og selvtillit. I treningsterapi vil deltakerne bli trent til å forbedre egenregulering og selvbilde. Felles for begge terapiformene er fokus på mental og fysisk funksjon, mestring og velvære.
Målgruppen for kurset er personer med bulimia nervosa eller overspisingslidelse, begge lidelser innebærer regelmessig overspising. Dette betyr inntak av store mengder mat i en kort tidsperiode, med en samtidig følelse av tap av kontroll. Begge lidelsene innebærer overspising som en mekanisme for å mestre og håndtere vanskelige følelser.